C++ Programlamaya Giriş Part 1

'C & C++' forumunda Kollegah tarafından 10 Mart 2018 tarihinde açılan konu

Etiketler:
?

Bu konuyu yaralı buldun mu?

1. Evet

1 oy
    100.0%
  2. Hayır

0 oy
    0.0%
Birden fazla oya izin veriliyor.
  1. Kollegah

Kollegah Member

Konular:
    4
    Merhaba Hackhell Ailesi
    Öncelikle bu forumda yeniyim ve ilk konum.
    C++ öğrenmeye yeni başladım. Ve elimdeki kaynaktan yararlanarak sizinle de paylaşmak istedim. Amacım öylesine konu olsun diye açıp post kasmak değil.
    ====================================
    Problem çözme
    Bilgisayar yazılımlarının genel amacı; var olan bir problemi çözmektir. Bilgisayarla problem çözme süreci 4 adımdan oluşur. Bunlar;
    • Problem belirlenmesi ve anlaşılması
    • Algoritmayı oluşturma
    • Programı geliştirme
    • Programı test etme
    Algoritma
    Bir problemi çözmek için adım adım uygulanan kurallar dizisidir. Algoritmaların en önemli özelliği, her türlü alternatif gidiş yolu düşünülerek sonuca ulaşıldığının garanti edilmesidir. Buna ek olarak bir algoritmada, girilen verilerin değerlendirilmesi ve buna karşılık olarak sonuçların elde edilmesi gereklidir.
    Algoritmada olması gereken özellikler
    •Girdi/Çıktı: Her algoritmanın bir giriş ve bir çıkış değeri olmalıdır. Girdi; algoritmanın üzerinde işlem yapması için aldığı veridir; çıktı ise algoritmanın girdiye karşı elde ettiği sonuçtur.
    •Açıklık: Birden fazla anlama gelebilecek yani ikilemde kalınabilecek ifadelere sahip adımlar oluşturulmamalıdır. Her daim açık ve anlaşılabilir bir biçimde ifade edilmelidir.
    •Sonluluk: Bir algoritma her ne koşulda olursa olsun sonlu sayıda işlem içermeli ve bu işlemlerin de süresi sonlu olmalıdır.
    •Etkinlik: Bir algoritmada gereksiz tekrardan kaçınılmalı ve gerektiğinde başka algoritma içinde kullanılabilmelidir.
    Örnek: Girilen bir sayının karesini alıp ekrana yazdıran bir programın algoritmasını oluşturalım.
    Girdi: Karesi alınacak sayı(x)
    Çıktı: Girilen sayının karesi (sonuç)
    1. Başla
    2. x değerini gir.
    3. Sonuç=x*x
    4. Sonuç değerini ekrana yaz
    5. Bitir
    * Bu algoritma ile klavyeden girilen bir sayının karesini almış olduk.

Örnek:
    Girilen iki sayıyı toplayan programın algoritmasını oluşturalım.
    Girdi: Birinci sayı (x), ikinci sayı (y)
    Çıktı: iki sayının toplamı (toplam)
    1. Başla
    2. x değerini gir.
    3. y değerini gir.
    4. toplam=x+y
    5. toplam değerini ekrana yaz.
    6. Bitir
    * Bu algoritma ile klavyeden iki sayı girdik ve bu iki sayının toplamını ekrana yazmış olduk.

Örnek:
    Girilen iki sayıyı karşılaştırıp büyük olan sayıyı bulan algoritmayı oluşturalım.
    Girdi: Birinci sayı (x), İkinci sayı (y)
    Çıktı: Büyük sayı
    1. Başla
    2. x değerini gir.
    3. y değerini gir.
    4. Eğer x,y'den büyük ise adım 6'ya git.
    5. Eğer y,x'den büyük ise adım 7'ye git.
    6. x değerini ekrana yaz ve adım 8'e git.
    7. y değerini ekrana yaz ve adım 8'e git.
    8. Bitir.
    Bu örnekte ise kullanıcıdan alınan iki sayıyı karşılaştırdık. Büyük olan sayıyı adımlar arasında geçişler yaparak ekrana yazdırmış olduk.
    Not: Yukarıdaki örnekteki adımlar arası geçişler, algoritmanın bir özelliğidir. Bu özellik olmasaydı, algoritma otomatik olarak bir sonraki adıma geçerek devam ederdi. Örneğin yukarıdaki örnekte adım geçişleri yapmasaydık, büyük olan sayıyı bulurdu. Ancak ekrana hem x hem de y değerini yazardı.
    Devamı yakında gelecek.
    Saygılarımla, İyi forumlar.
    Kollegah.

2. hhman

hhman Administrator Site Yetkilisi

Konular:
    1,145
    eline, emeğine sağlık güzel konu olmuş. ayrıca şunuda ben ekliyeyim bütün programlama dilleri için ilk ve öğrenilmesi gereken konu algoritmadır, algoritma konusu bilinmediği sürece iyi bir programcı olunmaz. Teşekkürler tekrardan paylaşım için.

Kollegah bunu beğendi.
  3. Kollegah

Kollegah Member

Konular:
    4
    Bende teşekkür ederim bu forumu açtığınız ve insanlara böyle bir imkan verdiğiniz için ☺ iyi forumlar Efendim.

hhman bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş